Etykiety

eksperymenty (37) jestem mamą (37) prace plastyczne (28) przyroda wokół nas (24) piątki z eksperymentami (23) z papieru (20) prezenty (17) wiosna (17) zabawy na świeżym powietrzu (17) zmysły pracują (17) świat zwierząt (16) sposób na dziecko (14) miejsca na wycieczki (13) nauka czytania i pisania (13) polecam (13) zima (13) lato (12) wesoła matematyka (12) woda (12) dzieci w kuchni (11) Boże Narodzenie (10) igłą i nitką (10) recykling (9) rośliny (9) tekściory (9) Tatry z dziećmi (8) nowe doświadczenia (8) zabawy ruchowe (8) zabawy z niemowlęciem (8) zmysłowe piątki (8) Wielkanoc (7) farbami (7) kwiaty (7) niekoniecznie pędzlem (7) projekt tęcza (7) przygotowanie do czytania i pisania (7) Kosmiczny listopad (6) OK (6) Pomoce dydaktyczne (6) dla mamy (6) kosmos (6) kreatywne (6) zabawy z małym dzieckiem (6) dotyk (5) pisanie (5) wakacyjna szkoła 2015 (5) wyklejanka (5) fotografia (4) kolorowe nutki (4) książki (4) smak (4) sprawdzenie wiedzy (4) słuch (4) Słońce (3) Ziemia (3) czytanie ze zrozumieniem (3) dla niejadka (3) jesień (3) kalendarz adwentowy (3) kartki (3) konspekty lekcji (3) patriotycznie (3) pomysły na w-f (3) projekty (3) równowaga (3) w mojej klasie (3) węch (3) zabawy dla pierwszaków (3) zabawy w domu (3) zabawy w szkole (3) zabawy ze słowami (3) ciąża (2) las (2) lekcja inaczej (2) mali rzeźbiarze (2) pisanie nie musi być nudne! (2) storyline (2) tutorial (2) układanki (2) wakacje (2) walentynki (2) wzrok (2) z komputerem za pan brat (2) zabawy integrujące (2) zdrowie (2) BuJo nauczanki (1) Nowy Rok (1) OK zeszyt (1) człowiek (1) escape room (1) gry komputerowe (1) gry na lekcjach (1) gry planszowe (1) inne (1) jak się uczyć (1) lalki (1) lapbook (1) mała fizyka (1) mikołąjki (1) mnemotechniki (1) noc naukowców (1) ogień (1) origami (1) pamięć (1) pojazdy (1) postanowienia (1) powietrze (1) warzywa (1) wyzwania (1) zabawy dla maluchów (1) zabawy z angielskim (1) zabawy z muzyką (1) zasady w klasie (1) zwierzęta (1) życie z nastolatką (1)

wtorek, 30 kwietnia 2013

Tulipanki dla najmłodszych

I dzisiaj trochę wiosny w wykonaniu jeszcze młodszych maluszków. Takiego tulipanka robiłam z Julcią, kiedy miała 2 latka. Jest naprawdę prosty.

Potrzebne są:
- skorupka z połowy jajka
- farby plakatowe
- plastelina
- patyczek do szaszłyków
- techniczny papier kolorowy
- pędzelek
- nożyczki

Trzeba najpierw dobrze umyć skorupkę.
Potem ją malujemy na zewnątrz i środku





 Następnie malujemy na zielono patyczek od szaszłyków



 Do malowania warto wbić patyczek w kulkę plasteliny

W czasie, kiedy skorupka i patyczek schną wycinamy z papieru listek
Kiedy wszystkie elementy są gotowe przyklejamy skorupkę do patyczka przy pomocy kulki z plasteliny, doczepiamy listek i kwiatek gotowy :)





Miłej zabawy!











poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Ocenianie Kształtujące czyli OK cz.1.


Od paru miesięcy biorę udział w internetowym szkoleniu dla nauczycieli na temat OK, czyli oceniania kształtującego. Zapisując się na kurs, byłam kompletnie zielona. Jednak zachęcona przez inne uczestniczki, zaczęłam szperać w necie i...jestem na etapie zaintrygowania. Jeszcze nie zachwytu, bo to za wcześnie :), ale im więcej czytałam, tym więcej chciałam wiedzieć.

W październiku zaczęłam, zgodnie z zadaniem na kursie wprowadzać OK do klasy. Wyjaśniłam uczniom, że od teraz będziemy się uczyć inaczej i że nauka ma być OK :) Sama nazwa niewiele im mówi, ale skrót OK bardzo im się spodobał.

Będę Wam opisywać moje postępy. Może to kogoś zachęci do zmian w sposobie pracy z uczniami. Ja już widzę po sobie, że to owocuje bardzo szybko również większą satysfakcją dla nauczyciela.

Ale powoli!
Na razie napiszę, jaką wprowadziłam do klasy pierwszą zmianę, zgodnie z OK. UCZNIOWIE NIE PODNOSZĄ RĘKI PO MOIM PYTANIU.  Zszokowani? Ja byłam nieco skołowana. Oczami wyobraźni widziałam już wydzierające się do mnie dzieciaki i bałagan na lekcji, A jest wprost przeciwnie. Dzieci się nie zgłaszają, bo to nauczyciel sam decyduje, kogo zapyta. W dodatku, po zadaniu pytania, musi odczekać ok.minuty. Wydaje się stratą czasu, ale ja już widzę wiele plusów. Oto one:
- wszyscy uczniowie muszą brać aktywny udział w lekcji
- wszyscy muszą uważać, bo nie wiedzą, kiedy ich spytam :)
- wszyscy muszą zastanowić się nad odpowiedzią, bo nikt nie wie, na kogo trafi, ALE mają czas się zastanowić spokojnie (ok.1 minuty)
- w klasie cisza jak makiem zasiał (raj dla moich uszu! )
- słabi uczniowie udzielają nareszcie poprawnych odpowiedzi, bo w ciągu minuty zdążą ją wypracować w głowie :), poszukać w książce lub omówić z kolega z ławki ( też dozwolone)
- "wyrywuski" ćwiczą cierpliwość
- mam większą szansę zapytać wszystkich
- widzę wszystkich uczniów, bo nikt mi nie macha ręką przed oczami
- nikt mi nie wybije oka palcem :D

Niby takie proste i oczywiste, ale jednak sama na to nie wpadłam wcześniej :)
Uczniowie na razie zareagowali optymistycznie, choć niektórym się nie podoba, że ich rzadziej teraz pytam. I tu kolejny plus- gdybym tego nie zmieniła, nie zauważyłabym, że pytam ciągle tą samą grupę dzieci, rzadko innych.

Jeśli ktoś jest zainteresowany i ma ochotę trochę poczytać, zachęcam do zajrzenia na tę stronkę:
http://www.ceo.org.pl/pl/ok
Jest tam wiele ciekawych artykułów i praktycznych porad na temat OK. Jeszcze przez wszystkie nie przebrnęłam, ale polecam :) Trzymajcie kciuki, żeby mi się udało z sukcesem wprowadzić OK do końca.

niedziela, 28 kwietnia 2013

Rzeźby z mydła

Pamiętacie z podstawówki rzeźbienie w mydle?  U mnie się to robiło. Pamiętam do dziś szczypiące oczy i śliską ławkę po akcji rzeźbienia. Ale w pamięci utkwiła mi tez satysfakcja z mojego "dzieła". Rzeźbiłam żółwia.
W związku z tym ostatnim, postanowiłam podarować moim uczniom to miłe wspomnienie :)



















sobota, 27 kwietnia 2013

Malowanie patyczkami

Od paru dni omawiam z moimi uczniami tematy artystyczne. Dzieciaki zachwycone, bo robimy więcej prac plastycznych :) Po obejrzeniu prac najbardziej znanych artystów, postanowiliśmy namalować coś inaczej, niż zwykle. Stąd pomysł, żeby malować patyczkami do uszu. Dzieciakom nie wolno było nimi mazać po kartce, tylko robić kropeczki. W dodatku nie wolno było miesza kolorów,tylko nakładać je na siebie. Dałam im dwa tematy do wyboru- wiosna lub góry (bo zeszły tydzień spędziliśmy w Szklarskiej Porębie na Zielonej Szkole). Z efektów jestem całkiem zadowolona. :)















czwartek, 25 kwietnia 2013

Hiacynty z krepy

W zeszłym roku zrobiłam z moimi uczniami hiacynty z rolek po papierze. Oj, uwielbiam te rolki. Tyle rzeczy można z nich robić, że starczyło by mi pewnie na wszystkie prace w roku szkolnym :) No, ale co za dużo to niezdrowo, więc darowałam im już zające i kurczaki :) Za to hiacynty bardzo im się spodobały. Robi się je ekspresowo, a wyglądają naprawdę fajnie. Sami zobaczcie.





wtorek, 23 kwietnia 2013

Niedługo dzień strażaka!

Całkiem niedługo, bo już 4. maja jest Dzień Strażaka. Mój syn ich uwielbia, więc muszę to wiedzieć :)

Gdyby ktoś miał w planach zwiedzanie remizy, to mam propozycję fajnego upominku dla strażaków od uczniów. Zdjęcia strasznie stare, bo to są wozy chyba z 2008 roku.  W sumie rocznik jeszcze całkiem dobry :)

Do wykonania wozów potrzeba:
- kilka rolek po papierze toaletowym
- mocny klej- najlepiej płynny
- stare gazety
- farby plakatowe
- papier kolorowy, tektur falista lub plastelina do wykończenia (według uznania)

 Najpierw trzeba skleić ze sobą rolki po papierze, żeby utworzyły kształt wozu (lub innego auta)




Później oklejamy rolki kilkoma warstwami gazet. Trzeba dać dużo kleju. Gazety powinny być od niego mokre i miękkie. Zostawiamy do wyschnięcia na minimum parę godzin.







Kiedy wóz już dobrze wyschnie,  malujemy go na czerwono...
 ...a następnie doklejamy z papieru technicznego koła, szyby, tabicę rejestracyjną, a z krepy robimy drabinę na dachu.
  Z boku można dokleić "roletę" z tektury falistej.