Etykiety

eksperymenty (37) jestem mamą (33) piątki z eksperymentami (23) przyroda wokół nas (22) prace plastyczne (20) z papieru (17) zabawy na świeżym powietrzu (17) zmysły pracują (17) świat zwierząt (15) wiosna (14) miejsca na wycieczki (13) prezenty (13) sposób na dziecko (13) zima (13) lato (12) nauka czytania i pisania (12) polecam (12) woda (12) dzieci w kuchni (11) wesoła matematyka (10) igłą i nitką (9) recykling (9) tekściory (9) Tatry z dziećmi (8) rośliny (8) zabawy ruchowe (8) zabawy z niemowlęciem (8) zmysłowe piątki (8) nowe doświadczenia (7) projekt tęcza (7) przygotowanie do czytania i pisania (7) Boże Narodzenie (6) Kosmiczny listopad (6) OK (6) dla mamy (6) farbami (6) kosmos (6) kwiaty (6) niekoniecznie pędzlem (6) zabawy z małym dzieckiem (6) dotyk (5) kreatywne (5) pisanie (5) wakacyjna szkoła 2015 (5) Pomoce dydaktyczne (4) Wielkanoc (4) fotografia (4) kolorowe nutki (4) książki (4) smak (4) słuch (4) Słońce (3) Ziemia (3) czytanie ze zrozumieniem (3) dla niejadka (3) kartki (3) patriotycznie (3) pomysły na w-f (3) projekty (3) równowaga (3) sprawdzenie wiedzy (3) wyklejanka (3) węch (3) zabawy ze słowami (3) ciąża (2) jesień (2) konspekty lekcji (2) las (2) pisanie nie musi być nudne! (2) storyline (2) układanki (2) wakacje (2) walentynki (2) wzrok (2) z komputerem za pan brat (2) zabawy w domu (2) zdrowie (2) OK zeszyt (1) człowiek (1) gry komputerowe (1) gry planszowe (1) inne (1) jak się uczyć (1) kalendarz adwentowy (1) lalki (1) lapbook (1) lekcja inaczej (1) mali rzeźbiarze (1) mała fizyka (1) mikołąjki (1) mnemotechniki (1) noc naukowców (1) ogień (1) origami (1) pamięć (1) pojazdy (1) powietrze (1) tutorial (1) w mojej klasie (1) warzywa (1) zabawy dla pierwszaków (1) zabawy integrujące (1) zabawy w szkole (1) zabawy z angielskim (1) zabawy z muzyką (1) zasady w klasie (1) zwierzęta (1)

poniedziałek, 30 września 2013

Noc naukowców 2013

W tym roku po raz pierwszy  końcu zebrałam się  w sobie i zabrałam dzieciaki na noc naukowców. Nie byłam pewna czy wytrzymają, bo na ten sam wieczór mieliśmy umówione spotkanie towarzyskie i dla nas noc naukowców trwała od 20.30 do 22.00. Dali radę. Krzyś nie chciał pod domem wyjść z auta, bo on "jeszcze wszystkiego nie widział" :) Cóż, za rok nadrobimy braki.

 Ale i w tym roku dzieciaki sporo zobaczyły i co najfajniejsze- dużo zapamiętały.

A co na przykład?
Poznali efekt orzecha brazylijskiego- przy potrząsaniu pojemnikiem z piaskiem, kamień z dan pojemnika będzie przesuwał się do góry, bo piasek przy potrząsaniu będzie wpadał pod kamień.
 Sprawdzili własno i obcoręcznie :) jak zmiana ciśnienia wpływa na pływak w naczyniu z wodą. Nie sądzę, żeby to zrozumieli, bo pojęcie ciśnienia to na razie abstrakcja, ale doświadczenie im się podobało :)


 Krzyś się dowiedział, a Julka przypomniała sobie, skąd się bierze miód, jak wyglądają plastry miody, dymiarka i strój bartnika. Znalazła też raz dwa królową matkę na zdjęciu z ula :)
 Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają bakterie, które mamy na rękach i te pobrane z dwuzłotówki.

 Odciski palców zostały pobrane :)
 I punkt najważniejszy- strażacy :) Krzyś jest wielbicielem strażaków.
 Dzieci wojny- pożar za plecami nie robi na nich wrażenia :)

 Dlaczego nie wolno gasić palącego się tłuszczu wodą?

 Krzyś najlepiej zapamiętał, że pan miał wodę w kubku na długim kiju :D


 I mój mały Lord Vader ;)
 Widzicie tą zadowoloną minę? :)


Było super i jeśli macie okazję iść z dzieciakami na taka noc naukowców za rok, to zachęcam. My na pewno pójdziemy. W planie mamy tematykę geograficzną za rok :)

2 komentarze:

  1. Ale fajna ta noc, muszę poszukać czy i u nas nie ma takiej imprezy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Impreza super tylko niestety zasięg niewielki bo tylko kilka największych miast ją organizuje. My mamy to szczęście mieszkać w Poznaniu, ze 2 km od jwdnego z uniwersytetów :) ale autokarow byla cala masa. Warto przyjechać. Gdyby co to informacje są na stronie nocnaukowcow.pl

    OdpowiedzUsuń